Okiem Kamery w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

W piętek, 9 lutego 2018 roku, nasza grupa filmowa Okiem Kamery odwiedziła Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, gdzie po raz kolejny odbywają się wystawy, mające na celu kształcenie nowego pokolenia filmowców, czyli nas 😉
Około 9:30 weszliśmy do pierwszego budynku, w którym powstała wystawa poświęcona kostiumom historycznym. Dowiedzieliśmy się tam, jak robione są kostiumy, poznaliśmy zasady kostiumografii i kostiumologii oraz zobaczyliśmy wiele oryginalnych strojów wykorzystanych w produkcjach filmowych. Pod koniec mieliśmy także okazję ubrać się w wybrany strój. Wszyscy przebrani poprosiliśmy o zdjęcie.
Następnym punktem wycieczki była hala produkcji. Gdy weszliśmy, automatycznie przenieśliśmy się do szkoły lat 70. Rozmawialiśmy tam o scenografii i omawialiśmy wartość scenariusza przy kręceniu filmu. Po krótkiej chwili okazało się, że wszyscy dobrze wiemy, o chodzi (oczywiście z doświadczenia). Pani przewodniczka była pod wrażeniem i zaprowadziła nas tajemniczym tunelem do scenografii iście, jak z królewskiego dworu. Była ona wykorzystywana przy produkcji serii „Historia w ożywionych obrazach”. Pokój, w którym się znajdowaliśmy, był częścią królewskiego pałacu. Była tam jadalnia, sala tronowa oraz sypialnia. Jedzenie, choć plastikowe, wyglądało bardzo smakowicie, a sal tronowa była bardzo imponująca. Nasi operatorzy wraz z Panem Mirkiem bardzo zainteresowali się kamerą i sprzętem stojącymi przed dekoracjami, Mogliby stać i rozmawiać, z Panem profesjonalnie zajmującym się filmem, godzinami!
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był plan, powstającego właśnie filmu, a konkretniej dawnej sali lekcyjnej z lat 70. Tam otrzymaliśmy gogle VR, które przeniosły nas na plan jednego z filmów serii „Historia w ożywionych obrazach”. Spotkaliśmy się tam z reżyserem tego właśnie filmu. Zobaczyliśmy, jak od podszewki wygląda praca na profesjonalnym planie filmowym. Mimo że był to film, czuliśmy się jakbyśmy naprawdę tam byli!!! Kiedy skończył się pokaz, przeszliśmy do szatni i tam musieliśmy się pożegnać z naszymi przewodnikami po świecie filmu. Wszystkim Państwu bardzo dziękujemy!
Około 14 powróciliśmy do Komorowa z zainspirowanymi umysłami, pełnymi nowych, niestandardowych (jak zawsze) pomysłów.
Grupa filmowa Okiem Kamery