Filmoteka Szkolna

Recenzje filmów:


„Chleb” 
„Chleb” Grzegorza Skurskiego, mimo swojej skromnej budowy, opowiada o ciężkich realiach wojny. W związku z tym, że nie widzimy aktorów, tylko ich słyszymy, główną rolę w filmie gra dźwięk. Z głębi pociągu dochodzą nas rozmowy ludzi różnych narodowości. Obraz, który widzimy, jest bramą do uczuć człowieka tkwiącego w środku pędzącego pociągu. Szpara pomiędzy deskami , przez którą widzimy fragmenty rzeczywistości, ukazuje nam niekończącą się podróż. Nie trudno jest się domyśleć, że ludzie jadą do obozu koncentracyjnego.
Jednak moim zdaniem, tytułowy chleb jest głównym bohaterem tej opowieści. To on zostaje poza pociągiem. Utrzymuje przy życiu tych, którzy są w niewoli, a le również daje do zrozumienia, że są ludzie, którzy przeżyją wojnę.
Film bardzo podobał mi się i skłonił do przemyśleń. Mimo tego, że nie ma tam akcji, nie nudziłam się.

Julia Jenny 7c


„Chleb”
„Chleb” to film krótkometrażowy, którego reżyserem jest Grzegorz Skurski. Został wyprodukowany w 2003 roku i dostał wyróżnienie na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.
Opowiada o przewożeniu bezbronnych ludzi do obozu koncentracyjnego podczas wojny. Pozwala nam odczuć emocje, jakie przeżywali. Ogromną rolę odgrywa dźwięk. Dzięki niemu możemy, choć w pewnym stopniu, wyobrazić sobie, co robili ci ludzie, jakie mieli problemy, jak spędzali czas. Chleb jest bardzo ważnym elementem filmu, ponieważ symbolizuje życie. Moment, kiedy wypada z pociągu i spada na ziemię oznacza jego koniec.
Film mi się podoba, ponieważ został przedstawiony w nietypowy sposób. Uważam, że jest warty obejrzenia. Patrzymy na świat oczami ludzi uwięzionych w pociągu, przez co zaczynamy czuć to co oni.

Julia Malinowska 2C